3 gyvenimo suvokimo pozicijos

3 gyvenimo suvokimo pozicijos

2019-06-28

Visas žmogaus gyvenimas - tai tarsi viena tęstinė reakcija į jį supančią realybę. Sutinkate? Tokiu atveju peršasi išvada, jog kokios yra mūsų reakcijos - toks ir gyvenimas!

Jeigu reakcijos ir gyvenimo kokybė yra taip glaudžiai susijusios, vertėtų susimąstyti - kas sąlygoja pačias reakcijas?

Įsitikinimai? Vertybės? O galbūt - mūsų veikimo strategija? Be abejo, visi išvardinti dėmenys daugiau ar mažiau sąlygoja atitinkamų reakcijų formavimąsi. Tačiau, neurolingvistinis programavimas (NLP) remiasi idėja, jog visa tai - tik ledkalnio viršūnė...

Kas gi slypi branduoly?

Pagal NLP - tai 3 gyvenimo suvokimo pozicijos.

Žmogus suvokia pasaulį labai subjektyviai. Pasaulis jam yra ne variantų įvairovė, matrica, o tik jo paties surinktų vaizdinių dėlionė. Remiantis 3 pozicijų idėja, nuo to, kokią poziciją užimame priklauso vaizdinių kokybė, t.y. nuo mūsų gyvenimo suvokimo pozicijos priklauso socialinio gyvenimo kokybė, problemų mastas ir kiekis, darbo pasirinkimas, progresas bei apskritai - pasitenkinimas gyvenimu.

Viskas labai paprasta: pasirinkę tam tikrą gyvenimo poziciją, mes jį matome tik iš vieno rakurso, iš vienos perspektyvos. O tai savo ruožtu reiškia, kad mūsų pasaulio vaizdiniai yra riboti, dėlionė tokiu atveju nėra pilna.

Žinoma, nėra vienos „grynos” pozicijos. Kiekvienas iš mūsų vadovaujasi viena dominuojančia pozicija, o likusios dvi naudojamos kaip papildomos, tik skirtingomis proporcijomis.

NLP išskiria 3 gyvenimo suvokimo pozicijas, kurios priklausomai nuo konteksto ir susiklosčiusios situacijos pasižymi tiek teigiamomis, tiek neigiamomis savybėmis.

Gebėjimas persijungti iš vienos pozicijos į kitą, labiausiai atitinkančią situaciją bei atnešančią daugiau naudos yra laikoma viena geriausių žmogaus savybių! Būtent lankstumas ir prisitaikymas leidžia išpešti maksimalią naudą kiekvienam.

Pirmoji pozicija: „Aš”

Žmogus, užimtantis pirmąją pasaulio suvokimo poziciją, yra maksimaliai susitelkęs į save, savo nuomonę bei norus.

Tai labai ryškus žmogaus tipas: visada žino, ko nori, kokie yra jo gyvenimo siekiai bei tikslai. Aplinkiniai yra traktuojami labiau kaip dekoracijos, jų jausmai nėra įdomūs. Žmogus su dominuojančia pirmąja pozicija visus rūšiuoja į dvi kategorijas - į žmones-instrumentus, kurių dėka galima ralizuoti savo svajones ir žmones, kurie maišosi kelyje.

Trumpai tariant, kiti žmonės yra suvokiami tik per savo prizmę, savo jausmus ir savo nuomonę. Jie arba yra naudingi arba nereikalingi. Kitų variantų nėra.

Tokio tipo žmogui dialogas labiau primena egzekuciją negu malonų pokalbį, nes žmogus- Aš susitelkia tik į savo išsakytą kalbą ir jam yra tikra kančia laukti, kol vėl ateis jo eilė kalbėti... Šios pozicijos atstovas realiai net nesvarsto kitų pažiūrų. Tiesa pasakius - vargiai ir klauso.

Žmogus su dominuojančia pirmąja pozicija gyvena, liaudiškai tariant, „dėl savęs”. Jis skaniai valgo, saldžiai miega, patogiai rengiasi, daro tai - kas širdžiai miela.Dažniausiai tokie žmonės tai labai įtakingi, nes jeigu jie ką nors daro, tai vadovaudamiesi išimtinai savo interesais bei ieškodami naudos. Jie yra drąsūs, veržlūs ir nebijo „lipti per galvas”. Problemos ir sunkumai jų gyvenimę traktuojami tik kaip laikini nepatogumai, o tikslai ir svajonės - anksčiau ar vėliau būtinai realizuosis.Kraštutiniame variente - pirmoji pozicija pasireiškia kaip perdėtas egoizmas, sociopatija. Žmogus mato tik save, savo interesus ir nesugeba užmegzti ryšio su aplinkiniais. Adekvatus šios perspektyvos variantas yra žymiai pranašesnis: žmogus pasižymi sveiku egoizmu, myli ir priima save, suvokia savo poreikius bei juos tenkina, vertina komfortą, yra verslus, charizmatiškas, siekiantis savo tikslo bei vertinantys save kaip asmenybę.

Teigiami aspektai:
 • tikslų siekimas savigarba
 • sveikas egoizmas entuziazmas charizmatiškumas komfortas
 • meilė sau
 • kompleksų nebuvimas gebėjimas džiaugtis
Neigiami aspektai:
 • perdėtas egoizmas
 • kraštutinumai, maksimalizmas manipuliavimas
 • nejautrumas, atšiaurumas (emocinis) humaniškumo bei tolerancijos stoka

Antroji pozicija: „Kiti”

Žmogus užimantis antrąją gyvenimo suvokimo poziją pasaulį suvokia per kitus asmenis. Šią pozociją puikiai atspindi posakis „įlisti į kito žmogaus kailį”. Būtent tai moka (ir daro!)asmenys su dominuojančia antrąja gyvenimo pozicija.

Toks žmogus labiausiai rūpinasi savo partneriu, pašnekovu, kolega - jų interesai yra pirmoje vietoje. Toks mąstymo modelis yra grįstas kitų asmenų autoritetu bei perdėtai sureikšminanta aplinkinių nuomone.

Neretai toks dirbtinai išpūstas kitų asmenų autoritetas lemia antrosios pozicijos atstovo gyvenimo nuvertinimą, kompleksų susikūrimą. Pasitaiko, kuomet žmogus-Kiti nesugeba paprašyti grąžinti skolos (savo pinigų!) vien dėl to, kad nenori pasirodyti godus, įžeisti ar sugadinti santykių. Perdėta atjauta ir empatija sukuria situacijas, kuomet žmogus padeda kitiems, aukodamas savo interesus, komfortą, finansus.Atjauta ir empatija yra geros savybės - nesiginčijama.

Tačiau, žmogus pernelyg giliai priimantis kitų asmenų pergyvenimus bei neigiamas būsenas, ilgainiui kenčia nuo neurozės, psichologinių sutrikimų ar net depresijos.

Kraštutiniame variante - žmogus su dominuojančia antrąja pozicija sprendžia svetimas problemų. Kai tik gyvenimas pateikia jam sunkumų, kuriuos reikia išspręsti, jis slepiasi, bėga, kišasi į kitų asmenų gyevnimus - padeda, sprendžia kitų problemas, pergyvena kaip už savas, užjaučia. Niekam ne paslaptis - patarinėti kitiems ir „nardyti” jų probemose yra žymiai lengviau negu savose. Juk už kitų asmenų priimtus sprendimus niekas atsakomybės neužkrauna.

Visa mistika slypi tame, kad šios pozicijos žmogus nėra pratęs paisyti savo interesų, jam yra neįprasta rūpintis savimi ir priimti palankius sau sprendimus. Paprasčiau yra kurti ne savo gyvenimą, o narplioti kitų bėdas, klausyti jų nuomonių, elgtis kaip, kaip liepta.

Kitas variantas: aplinkinių nuomonė labai stabdo žmogų nuo atitinkamų veiksmų, kartais net lemia planų koregavimą, netgi atsisakymą. Antrosios pozicijos atstovas neretai nesiima veiskmų, neįgyvendina savo svajonių, nes „ką kiti pagalvos/pasakys”. Jis visada jaučiasi kaip po didinamuoju stiklu, o jausmas, kad yra pastoviai vertinamas veda iš proto. Ilgainiui susiformuoja neurozė, įvairūs kompleksai, nepasitikėjimas savimi, pasyvumas.

BET (!) nereikia apsigauti! Antroji gyvenimo suvokimo pozicija tai ne vien minusai, ligos ir nuolatiniai pergyvenimai. Anaiptol! Žmomės, kurie sugeba išjausti kitus - tai talentingi reklamos agentai, marketingistai bei visi kiti puikūs paslaugų teikimo srities atstovai.

Gebėjimas pažvelgti į pasaulį kitų žmonių akimis leidžia jiems suvokti, ko klientas nori bei nepriekaištingai patenkinti visus net pačius įnoringiausius lūkesčius. Aplinkinių nuotaikų išjautimo dėka pateikiami geriausi įmanomi sprendimai.

Teigiami aspektai:
 • empatija
 • gebėjimas užmegzti tvirtus ryšius su kitais žmonėmis aplinkinių sipmatijos pelnymas
 • gebėjimas išjausti, kas yra „ant bangos”
 • gebėjimas suvokti, ko nori kitas žmogus
 • altruizmas
 • gebėjimas pamatyti situaciją iš kitų žmonių perspektyvų
Neigiami aspektai:
 • perdėtas įžeidumas
 • nuolatinės abejonės ir nerimas
 • baimė nepatikti kitiems
 • perdėtas kitų asmenų autoritetas
 • asmeninių interesų nepaisymas
 • aplinkinių norų tenkinimas
 • neigiamų emocijų perėmimas, neurozė, depresija

Trečioji pozicija: „Stebėtojas”

Trečioji gyvenimo suvokimo pozicija - stebėtojas. Tai neutrali kamera, kuri tik fiksuoja viską, kas dedasi prieš akis, eliminuojant emocijas. Stebėtojas gyvenime elgiasi taip, tarsi žiūrėtų spektaklį ir jį vertintų, tačiau pats jame nedalyvautų.Ši pozicija yra grįsta logika, sistema, duomenimis, skaičiais ir tam tikrais dėsniais. Šis žmogaus tipas neretai yra apibūdinamas kaip šaltas, atšiaurus, neemocionalus. Liaudiškai tariant - „vienodai šviečia”.

Įdomiausia yra tai, kad būtent ši pozicija yra palankiausia norint uždirbti pinigus, siekti karjeros aukštumų. Logika, blaivus protas, nereikalingų emocijų blokavimas, gebėjimas pasverti visus „už” ir „prieš” leidžia ne tik priimti sėkmingus sprendimus, bet ir manipuliuoti kitais.

Žmogus-Stebėtojas turi normalią savivertę ir yra emocionaliai stabilus, kadangi nieko nepriima asmeniškai. Lyginant su pirmąja pozicija - lipimas per galvas nėra varomuoju varikliu. Ši pozicija remiasi gryniausia logika ir protu, bet neskaudinant kitų. Tuo tarsi atsiribojama nuo visų, žiūrima iš viršaus.

Kas pasižymi šia dominuojančia pozicija?
Daugumoje tai mokslininkai, finansisinkai, verslininkai, o ypatingai - gydytojai. Toks išsidėstymas yra nulemtas to, kad asmuo, kuris būdamas pirmoje pozicijoje ir išsirinkęs pvz. gydytojo profesiją, ieškoti naudos tik sau, mažiausiai rūpindamasis savo pacientais (deja, tokių atvejų dažnai pasitaiko), na o būdamas antroje pozicijoje - tikriausiai išprotėtų, nes kasdien išgyventi tokį kiekį svetimų nelaimių yra paprasčiausiai neįmanoma.

Teigiami aspektai:
 • sveika psichika
 • emocinis stabilumas efektyvumas, našumas „imunitetas” stresui
 • analitinis mąstymas puikūs
 • protiniai gebėjimai objektyvumas
Neigiami aspektai:
 • emocionalus atšiaurumas
 • empatijos stoka
 • negebėjimas užjausti ir suprasti kitus cinizmas

Išvados

Kaip jau tikriausiai supratote, nėra nei gerų, nei blogų gyvenimo pozicijų. Yra tik tinkamos ir netinkamos, priklausomai nuo situacijos. Visų trijų gyvenimo suvokimo pozicijų įvaldymas leidžia „žaisti” jomis ir kiekvienu momentu panaudoti tinkiamiausią variantą, idant būtų pasiekta maksimali nauda. Pavyzdžiui:

 • Tam, kad išmokti mėgautis gyvenimu be jokios sąžinės graužaties, paisyti savo interesus bei realizuoti norus ir tikslus - puikiausiai tinka Pirmoji pozicija;
 • Tam, kad užmegzti stiprius ryšius su kitais žmonėmis, pelnyti jų pasitikėjimą, prieiti bendrą kompromisą - pasitelkiama Antroji pozicija;
 • Na o tam, kad blaiviai išanalizuoti situaciją, surasti tinkamiausią sprendimą, rekomenduotina tuo metu veikti iš Trečiosios pozicijos.

Atminkite, praleisti visą gyvenimą tik vienoje pozicijoje - tai turėti tik 1/3 nuostabios dėlionės detalių... Nepraleiskite progos pamatyti pilną šio pasakiško pasaulio grožį.


Jei Jums patiko šis straipsnis - nepamirškite pasidalinti.

Užsisakyti Fėjų mokykla naujienlaiškį!